24 Aralık 2013

Çocuk odası dekorasyonunda dikkat etmeniz gereken önemli noktalar

Çocuk odası dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Bizde Hayalinizdeki Dekorasyon olarak bu noktalara değindik.

Çocuk odası dekorasyonunda dikkat etmeniz gereken önemli noktalar

Çocuk odası dekorasyonu

Çocuk odaları çocuklarınızın günün yarısını geçirdikleri bir alandır. Çocuklarınız bu zaman diliminde uyumanın yanı sıra oyun oynamak, ders çalışmak ve yaratıcılıklarını geliştirmek adına bütün aktivitelerini bu alanda yaparlar. Yani çocuk odaları onların yaşam alanıdır ve çocuk odalarının dekorasyonları bizim için çok önemlidir.

Çocuklarımız için iyi bir dekorasyona sahip oda tasarlamak bütçeyle alakalıdır. Bu yüzden abartıya kaçmadan çocuğun temel ihtiyaçlarını karşılayacak aksesuarlara özen göstermek gerekir. Unutmayın, çocuk odasını düzenlerken onların ihtiyaç, zevk ve tercihlerine önem vermelisiniz.

Bebek bekleyen birçok anne adayı, bebekleri için uygun bebek odası dekorasyonunu nasıl yapacaklarının heyecanını yaşarlar. Bu süreçte sakin olmalı ve şunu unutmamalısınız. Bebeğiniz hep bebek kalmayacak ve büyüyecek. Bu süreci 3 aşamada düşünün; bebek, çocuk ve okul çağı dönemleri. Bu 3 aşamayı düşünerekten çocuk odası dekorasyonunu dizayn etmelisiniz. Bu 3 dönemde de oda kullanılabilir olursa sizin açınızdan masrafı düşük bir fatura ortaya çıkacaktır.

Çocuklarınız arasında yaş farklı varsa ihtiyaçlarıda farklı olur. Oyun isteyen bir çocuk ile okul çağındaki bir çocuk farklı donanım ve aksesuarlara ihtiyaç duyar. Bu tür durumlarda çocuklarınızın odalarını ayırmak en doğru hareket olacaktır. Veya odanın alanı büyükse aynı oda içersinde farklı dönemlerde uygun alanlar yaratmak da olabilir.

Herşeyden önce kendinize bir bütçe çıkartın. Çok beğendiğiniz çocuk odası tasarımlarını hazır satın almak yerine uygun bir ücret karşılığında bir marangoza yaptırın. Bunun dışında nevresim takımları, yastıklar, yatak örtüsünü bütçenize uygun yerlerden satın alın. Duvarları da arzu ettiğiniz renklerde boyayıp üzerine stickerlar yapıştırarak odanın konseptine uygun hale getirirseniz bütçenizi aşmadan odayı tamamlamış olursunuz.

Son olarak çocuk odalarında güvenlik konusundan bahsedelim. Çocuk odalarına alacağınız tüm malzemelerde güvenliğe dikkat etmelisiniz. Güvenli prizler, dolap kenarları sivri ve delici olmamalı ve oyuncaklar arasında bu tür şeyler bulundurulmamalı.

Sizler için beğendiğimiz çocuk odası dekorasyonlarını inceleyin ve görüşlerinizi yazın 🙂

Bir önceki yazımız olan Bebek odası hazırlarken nelere dikkat etmelisiniz? başlıklı makalemizde Bebek odası, bebek odası modelleri ve bebek odası modelleri 2014 hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ