2015 Koltuk Modası Trendleri

811

Her şey değişirken ev dekorasyonu da bu akımla köklü değişikliklere dahil oluyor. Daha önceki dönemlerde salonlarda bulunan ve büyük yer kaplayan vitrin ve büfe takımları yavaş yavaş daha rahat ve geniş olan koltuk takımlarına yerini bırakıyor.

2015 Koltuk Modası Trendleri

Her şey değişirken ev dekorasyonu da bu akımla köklü değişikliklere dahil oluyor. Daha önceki dönemlerde salonlarda bulunan ve büyük yer kaplayan vitrin ve büfe takımları yavaş yavaş daha rahat ve geniş olan koltuk takımlarına yerini bırakıyor. Geçmiş yıllarda daha çok klasik olarak döşenen salonlar hala klasikliğini koruyor ancak, spor ürünler ile daha rahat bir havayı da içine alıyor. Salon takımlarında rahatlık ön plana çıkması ile daha yumuşak dokuya sahip kumaşlar, süngerler ve daha az ahşap içeren koltuk takımları öne çıkıyor. Bu değişiklik olurken klasik severler için halen oymalı ve klasik takımlar üretiliyor ancak biraz daha dönemin renklerini taşıyor. Oymalı modellerde genel olarak beyaz, toz pembe ve dore tonları bu yılın trendleri arasında göze çarpıyor. Salon koltuk takımlarına bütünlük katan özellikle klasik takımlarda berjerler oluyor. Farklı tonlarda ancak takım ile uyum halinde olan berjerler oldukça revaç da. Salon koltuk takımı trendlerinde son yılların en köklü değişimi sadelikten daha renkli koltuk takımlarındaki yükseliş ile kendini gösteriyor.

Salonlarda ve oturma odalarında sık kullanılan bir diğer mobilya ise köşe takımları. 1980’lerin modası olan köşe takımları 2000’li yılların yine yükselen dekorasyon ürünü olmayı başardı. O yıllara göre daha işlevsel ve estetik olan yeni köşe modelleri küçük veya büyük ebatlarda tasarlanıyor. Bir veya iki berjer ile desteklenerek köşe takımı halinde de satışı olan köşe takımlarında bir diğer aksesuar ise puf olarak bu dekorasyona bütünlük katıyor. Köşe takımlarında en sık kullanılan malzeme ise kadife ve tay tüyü olarak adlandırılan kumaşlar oluyor. Rahatlığı görseli ile yansıtan köşe takımları küçük evlerin vazgeçilmez mobilyası olmuş durumda. Köşe bölümünde ahşap bir sehpa görevi bulunan modelleri de tasarlanıyor. Bunun yanı sıra açılabilme ve sandıklı modellerini de görmek mümkün. Köşe takımları genel olarak iki parçaya ayrılır şekilde üretiliyor, ancak genel olarak odanın şekline göre bütün olarak kullanıyor. Köşe takımının bulunduğu odada en iyi destekleyici mobilya ise televizyon ünitesi oluyor. Gençlerin en çok tercih ettiği koltuk takımı olan köşe takımları desenli berjerler ile muhteşem bir uyum sağlıyor. Hele ki berjerler ile fon perdelerinin rengi ve deseni aynı ise dekorasyon bir bütünlük sağlıyor.

Koltuk takımları, köşe takımları ve diğer tüm mobilyalar evlerin vazgeçilmez parçaları salon takımları olarak düşünüldüğünde sadece oturma alanı ile dekorasyon bitmiyor. Büyük salona sahip olanlar bu konuda oldukça şanslı kesim oluyor denilebilir. Oturma takımından sonra salon takımı olarak değerlendirilen diğer mobilyalar arasında eskisi kadar fazla eşya olmasa da az ve öz parçalar ile salon dekorasyonu yapmak mümkün. Özel parçaların belki de koleksiyonların sergileneceği küçük bir cam büfe her zaman özel olabiliyor. O şaşalı duvarı kaplayan vitrinlerin dönemi kapansa da konsollar hala kullanılan mobilyalar arasında bulunuyor. Konsolların üzerine muhteşem bir ayna veya televizyon yerleştirilebiliyor. Bunun dışında büyük bir sehpa, farklı tasarımları öle öne çıkıyor. Evin diğer odalarında olduğu gibi halılar salonda da oldukça küçük ebatlarda bulunuyor. Son olarak büyük bir yemek masası salon takımının olmazsa olmazı oluyor. Bir dönem küçülen, katlanan masalar yerine daha büyük yer kaplayan ve gösterişe sahip olan yemek masaları son dönemin en etkili salon takımı parçalarından biri. Salon takımı genel olarak konsol, yemek masası ve oturma takımı üçlüsü ile 2015 yılının salon parçaları olarak göze çarpıyor. Neon renkler salonları şenlendirirken, spor mobilyalar özellikle oturma odalarının rahatlığını ortaya çıkartıyor. Klasik sevenler için ise göz alıcı parçalar ağır bir salon havasını halen koruyor.

Bir önceki yazımız olan Ev dekorasyonunda renk seçimi başlıklı makalemizde Ev dekorasyonunda renk seçimi, ev dekorasyonunda renk seçimi forum ve ev dekorasyonunda renk seçimi nasıl yapılmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

hayalinizdekidekorasyon.com | 2014 - 2019