Mobilya modelleri 2015

258

Türkiye’de mobilya dekorasyon modelleri daha çok batıdan etkileniyor desek yeridir. Esasında bizim kendi kültürümüz olan şark köşesi dediğimiz dekorasyon anlayışı neredeyse bitti.

Mobilya modelleri 2015

Türkiye’de mobilya dekorasyon modelleri daha çok batıdan etkileniyor desek yeridir. Esasında bizim kendi kültürümüz olan şark köşesi dediğimiz dekorasyon anlayışı neredeyse bitti. Çünkü yeni nesil bu tarz ürünleri tercih etmeyip batılıların ürünlerini tercih ediyor. Bunun yanında şu da var: Kendi ürünlerimizi yani şark köşesi tarzında dekorasyon modellerini ve koltuk takımlarını üreten firma da pek yok. Sonuçta arz talep ilişkisi var diyoruz.

 

Bizim burada koltuk ve mobilya imalatçılarının yaptığı şey Avrupa’ya giderek oradaki modelleri görmek yada internet sitesinden mobilya modellerini takip etmek suretiyle aynısını yada benzerlerini üretmek oluyor. Kendi kumaş ve çizgilerimizle ürettiğimiz bu yeni mobilya modelleri ülkemizden arap ülkelerine geçiş yapmaktadır. Yine onlar da kendi tarzlarında mobilya modelleri ve koltuk takımları üzerinde değişiklik yaparak üretmekte ve yaymaktadır.

 

Mobilya modelleri ve mutfak modelleri son yıllarda dayanıklılığı ile gündeme gelmiyor. Eskiye nazaran ürünler daha az kaliteli. Çünkü 21. Yüzyılın ve 2015 yılının mobilya tüketicileri kaliteye değil modele ve renge bakıyor. Tasarım ürün kalitesinin önüne geçti desek yeridir. Bu konunun başlıca sebepleri elbetteki fabrikasyon üretimdir. O eskinin el işçiliği olan sanat ürünleri çok nadir üretiliyor. Bu sadece ülkemize has bir sıkıntı değil, dünyanın bir çok ülkesinde aynı sorun var.

 

Tasarım ve görselliğin ön plana çıktığı bu dönemde mobilya dekorasyon ve mutfak modelleri firmalarının artık tasarım birimi var. Teknolojik imkanlar ve bilgisayar programları da mobilya sektörüne büyük katkı sağladı. Bunun başlıca kullanıldığı yer tasarım ve model çıkarma konusu oldu. Önceleri elde çizimler varken şimdi bir bilgisayar programı ile bütün modelleri üretilebiliyor. Bilgisayardan önce model çıkarmak çok zordu. Ve maliyetliydi. Çünkü modeller bilgisayarda değil, reel olarak üretiliyordu. Deneme yanılmalar derken bir çok masraf çıkıyordu. Şimdi artık bilgisayar programı ile yüzlerce mobilya, koltuk takımları, ofis mobilyaları, mutfak modelleri, yatak odası, genç odası, bebek odası modelleri yapılabiliyor. Yine aynı şekilde salon dekorasyonu, yatak odası dekorasyon, mutfak dekorasyonu bahçe dekorasyonu gibi bir çok dekor ve tasarım kolaylıkla yapılabilir.

 

Bilgisayarın kolaylık göstermiş olduğu sektörlerden biri de ofis dekorasyonu ve büro mobilyalarıdır. Ofis mobilyaları oldukça önemlidir. Satış yapılan yerdeki atmosfer müşteri üzerinde çok etkilidir. Onun için en iyi ve etkili ofis mobilyaları ve dekorasyon malzemeleri seçilmelidir. 2015 Yılında ofis mobilyaları da oldukça farklı bir konsept ile yeni ürünler çıktı. Yine batı üzerinden gelen aynı zamanda Çin pazarından gelen farklı büro ve ofis mobilyaları sektöre ciddi etki etti.

 

2015 yılında sadece ofis mobilyaları değil, mutfak modelleri, banyo modelleri, salon takımları, koltuk takımları ve avize, ayna gibi aksesuarlarda da yeni gelişimler var.

Bir önceki yazımız olan Koltuk döşeme modelleri 2015 başlıklı makalemizde koltuk döşeme, koltuk kaplama ve koltuk takımları hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

hayalinizdekidekorasyon.com | 2014 - 2019